grafický návrh

Liliana Lozettová - virtuálna asistentka v digitálnej tlačiarni
Liliana Lozettová - virtuálna asistentka v digitálnej tlačiarni

ako správne pripraviť grafický návrh pre digitálnu tlač?

napísala som jednoduchý návod a zopár dôležitých rád. ak si grafik, prosím Ťa, postupuj podľa toho :-) ak nie si, ukáž tieto informácie svojmu grafikovi.

ako pripraviť
PDF do tlače

základné pravidlá správneho grafického návrhu pre digitálnu tlač sú: posielať len súbor PDF • mať okraj, nedávať obsah tesne k okrajom • musí mať orezové značky • musí mať presah grafiky • texty a loga nie ako bitmapa, ale ako font alebo krivky • používať ICC profil sRGB alebo FOGRA39L

návod je v programe Adobe Indesign, ale veľmi podobné je to aj vo Photoshope a Illustratore. už pri zakladaní nového dokumentu si nastav okrem rozmerov formátu (A5 - 210x148) aj Margins a Bleed.

Margins je okraj alebo ochranná zóna grafiky a textu, vysvetlím neskôr. Bleed znamená presahy grafiky, alebo tuším spadávka - je to také blbé slovo. rozmýšľala som, ako vlastne mohlo takéto slovo vzniknúť a napadlo mi, že táto časť hárku sa odreže a odrezky "spadnú na zem" a vyhodia sa do koša :-) a preto spadávka.

Adobe InDesign, nový dokument, A5=210x148mm, Margins=10mm, Bleed=5mm
Adobe InDesign, nový dokument, A5=210x148mm, Margins=10mm, Bleed=5mm
02. formát A5 na šírku - modrá čiara je výsledná veľkosť po orezaní

k nastaveniu veľkosti formátu, orientácie, presahom sa môžeš kedykoľvek vrátiť. Margins, čiže ochranná zóna nemusí mať presne 10mm. je to otázka grafiky, ale nejaká hodnota musí byť. prečo? čo to vlastne je?

Margins = okraje. grafika veľmi zle vyzerá, keď sú texty, obrázky alebo loga načapené tesne na okraj. vyzerá to oveľa lepšie, ak sú okraje a medzi orezom a grafikou je medzera, priestor, vzduch. ak by si ale dal drobné písmenká tesne na kraj hárku, tak môže nastať to, že sa trochu zrežu. okraj ochraňuje dôležité texty, aby boli určite dobre čitateľné.

minimálny okraj odporúčame 5 mm. A4 je fajn 15 mm. A5 = 10 mm. A0 môže byť aj 5 cm. ale asi najdôležitejšie je to pri vizitke. Ideálne je 7 mm. ak máš na vizitke veľa textu, tak daj 5mm. menej si už nedávaj, prosím :-)

a keď máš už nastavené okraje, tak všetky logá, obrázky, texty môžeš zalícovať na túto zónu, tak ako to vidíš na obrázku.

03. Margins - ochranná zóna textu a grafiky = okraje

"ale keď ja nechcem mať biele okraje dookola!" áno, chápem, chceš tam grafiku, obrázok a pod. to je v poriadku. za okrajmi môžeš dávať, čo chceš, ale uvedom si, že táto grafika už nesmie niesť dôležité informácie. ak chceš v pozadí obrázok, tak musí mať Bleed = presah!

presah grafiky je veľmi dôležitý pri rezaní. žiadna rezačka nedokáže odrezať presne na čiare. ak dáš obrazok presne na kraj A5-tky, tak sa môže stať, že po orezaní tam bude vidieť biela čiarka. toto chceme odstrániť, tak preto potiahneme obrázok tak, aby presahoval. potom sa reže "do živého". presah grafiky je minimálne 2 mm, ideálne 3 mm a dostatočne 5 mm. viac netreba. na obrázku vidíš, ako treba dať obrázok, alebo farebnú plochu s presahom.

04. Bleed = presah grafiky 5 mm

keďže modrý rámček dookola nášho formátu je iba myslená čiara a vo finálnom PDF nie je, musíme ešte nejako určiť, ako sa má formát orezať na správnu veľkosť. pri exporte v časti Marks and Bleeds načiarkneme Crop Marks = orezové značky. to nám zabezpečí, že PDF bude obsahovať orezové značky. skontroluj taktiež, či je nastavené Bleed = presah grafiky na všetky strany, čiže Top, Bottom, Left, Right. nesmie tam byť nula, lebo aj keď budeš mať obrázky s presahom, v PDF nebudú. tak pozor!

Adobe InDesign, export, Crop Marks = orezové značky, Bleed = presah grafiky
Adobe InDesign, export, Crop Marks = orezové značky, Bleed = presah grafiky

takže ešte raz si to zopakujeme. správne PDF musí obsahovať Crop Marks = orezové značky, Bleed = grafika musí presahovať a Marings = okraje, za ktorými nie sú žiadne dôležité informácie.

pozri si ešte raz následujúcu A4-ku, kde všetko nájdeš.

A4 - presah grafiky a orezové značky

je to zložité? ak sa Ti nechce s bojovať s týmto návodom, nevadí. pošli nám, to čo máš. my urobíme analýzu a napíšeme Ti, čo je fajn a čo treba zmeniť. alebo čo sa dá, poopravujeme my sami :-)

potrebuješ ešte dnes, alebo tento týždeň tlačiť?

áno, chcem si urobiť kalkuláciu!

potrebuješ
grafický návrh?

nemáš ešte žiadny grafický návrh? to nevadí, využi ponuku nášho grafického štúdia www.llstudio.sk

LL studio - grafické štúdio

tvoríme grafické návrhy na akúkoľvek tému. návrh loga alebo celý dizajn manuál, od vizitky po billboard. jednoducho všetko pre firemnú identitu, reklamu, propagáciu a marketing.

portfólio
našich projektov

LL studio funguje od roku 2006 a už to bude to pomaly 15 rokov, čo denne vytvárame grafické návrhy. v našom grafickom štúdiu všetko robíme sami, outsourcing u nás neexistuje, pretože si nenajímame cudzích grafikov. chcem Ti predstaviť projekty, ktoré si najviac vážime. sú premyslené a precítené. možno tu nájdeš niečo, čo Ťa inšpiruje.

www.llstudio.sk